top of page

5000 Yıllık Yolculuk: Tel Afek - Antipatris

Akadca bir kelime olan “Afek”, su kaynağı veya dere yatağı anlamına gelmekte.

Tel Afek bölgesinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan bulgular, bölgenin Bronz Çağı’ndan başlayarak Osmanlılara kadar 5000 yıl boyunca aralıksız birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığını göstermekte.

Mısır’dan başlayarak Mezopotamya ve Anadolu’ya kadar uzanan kadim Via Maris ticaret yolu üzerinde kurulan Tel Afek, dağlar ve bataklıklar arasından en elverişli geçiş yolunu sunduğu için tarih boyunca stratejik bir nokta teşkil etmiş.

Tarihte, bu bölgede kurulan kuşkusuz en önemli ve zengin şehir, bugün dahi kalıntıları bulunan, Herod’un babası 2. Antipater’e ithaf ettiği Antipatris şehriymiş.

Bronz Çağı’ndan başlayarak inşa edilen Afek surları ve çevresinde, sırasıyla Kadim Kenaanlılar, Mısırlılar, Yeuşua Krallığı, Asurlar, Persler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Haçlılar ve Osmanlılar hüküm sürmüşler.

Osmanlılar döneminde Tel Afek’e “pınar başı” anlamına gelen Ras Al-Ayn adı verilmiş. Bu konuda not düşmek gerekirse; Tel Afek Milli Parkı’nın bugün bağlı olduğu şehir İbranice aynı anlama gelen Roş Ha’ayin’dir.

1920-1948 yıları arasında ise İngiliz Mandası burayı su pompalama istasyonu olarak kullanmış.İsrail’in önemli milli parklarından biri olan Tel Afek, tarihi kalıntıları, harika doğası, yürüyüş ve bisiklet parkurları, piknik alanları ile yediden yetmişe herkese tavsiye edilen bir yer.

Tel Aviv’e sadece 24 kilometre uzaklıkta yer alan parkta, rahatlıkla 2 – 2.5 saatlik yürüyüşler yapabilir, ya da piknik yaparak tüm gününüzü geçirebilirsiniz.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page