top of page

Barış Şehri "Kudüs"* Arapça “kutsal” anlamına gelen Al-Kuds kelimesinden türemiş olan “Kudüs”, İbrani dilinde “barış şehri” anlamına gelen “Yeruşalayim” olarak isimlendirilir.

* M.Ö. 4500 tarihinden itibaren yerleşim izleri bulunan Kudüs, Kral Davut tarafından M.Ö. 1003 yılında krallığının başkenti olarak ilan edilmiş.

* Tarih boyunca Persler, Romalılar ve Osmanlılar dahil 40’tan fazla devlet Kudüs’e hükmetmiş, şehir bu amaçla yüzden fazla savaşa sahne olmuş.

* Bugünkü “eski şehir” olarak tabir edilen bölgenin etrafını çevreleyen surları Kanuni Sultan Süleyman 1536 yılında inşa ettirmiş.

* İsrail Devleti, Kudüs’ü Temmuz 1980 tarihinde resmi olarak başkent ilan etmiş.

* Üç ehli-kitap din için geleneksel öneme sahip olan Kudüs nüfusunun, 2020 kayıtlarına göre, %64’ü Yahudi, %34’ü Müslüman, %2’si ise Hristiyan.

* Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kutsal Kabir Kilisesi başta olmak üzere, Kudüs’teki kutsal mekanları yılda 3.5 milyon turist ziyaret etmekte.

* Kudüs’te 60’dan fazla müze bulunmakta. Bunların en çok ziyaretçi çeken iki tanesi: İsrail Müzesi ve Yad Vashem Holokost’u Anma müzesi.

* 2500 yıldır gömü yapılan Kudüs’teki Zeytin Dağı’ndaki mezarlık dünyanın en uzun zamandır kullanılan mezarlığı.

* Kudüs’te bugün 2000’den fazla arkeolojik çalışma devam etmekte.

* Kudüs’teki mimarı bütünlüğü sağlamak amacıyla, şehirdeki tüm yapıların dış yüzeyleri “Kudüs taşı” denilen bej renkli malzeme ile kaplanmakta.

* Sadece Kudüs’e özgü “Kudüs Sendromu” adı verilen bir psikiyatrik hastalık tıp literatürüne girmiş durumda. Kudüs’ü ziyaretlerinden sonra, bu rahatsızlığa yakalanan kişilerde ruhsal bozukluklar meydana geliyor ve kendilerini “peygamber” ilan ediyorlar. Bu hastalık 1980-1993 yılları arasında 42 kişide tespit edilmiş.


5 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page