top of page

Doğu Akdeniz'in İncisi: Tel Aviv- Tel Aviv'e ilk yerleşim 11 Nisan 1909 tarihinde gerçekleşmiş.

- 1930'larda hakim olan Bauhaus mimarı tarzının dünyada en yoğun görüldüğü şehir olan Tel Aviv'e bundan dolayı "Beyaz Şehir" de denilmekte.

- Tel Aviv şehir merkezinde 25000 civarında köpek kayıtlı. Bu rakam ile dünyadaki insan/köpek oranı en yüksek şehirlerinden biri.

- Tel Aviv'deki 400 kadar "vegan" lokanta, 200 binden fazla vegana hizmet veriyor. Tel Aviv, dünyanın "vegan başkenti."

- Tel Aviv'in yüzölçümünün %17'si yeşil alan. Bu oranla dünyadaki en yeşil büyük şehirlerden bir tanesi.

- Yılın genelinde iklimin elverişli olmasından ötürü, Tel Aviv'liler zamanlarının büyük çoğunluğunu açık alanlardan geçirmeyi tercih ediyorlar. En çok vakit geçirdikleri yer, 14 km boyunca uzanan, plajları ve sahil şeridi. National Geographic'e göre Tel Aviv dünyanın en iyi 9. sahil kenti.

- Kaliforniya Silikon Vadisi'nden sonra, dünyanın en çok teknoloji şirketine ev sahipliği yapan şehri Tel Aviv. Tel Aviv'deki "yüksek teknoloji" sektörü 43 binden fazla kişiye istihdam sağlamakta.

- Tel Aviv'e aynı zamanda "uyumayan şehir" denmekte. Günün 24 saati, kentin hemen hemen her yerinde bir eğlence veya sanat aktivitesine rast gelmek mümkün.

- Eşcinselliğin hoşgörü ile karşılandığı Tel Aviv'de her Haziran ayında dünyanın en büyük eşcinsel festivallerinden bir tanesi gerçekleştirilmekte. Bu festivale, çoğu turist, yüz binlerce kişi katılmakta.


9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page