İsrail'den Lezzetler: KUSKUSGeçenlerde okuduğum bir habere göre, Aralık 2020 itibariyle “kuskus” UNESCO’nun “Soyut Kültürel Miraslar” listesine alınmış. Haberde “kuskus”un Fas, Tunus, Cezayir ve Moritanya arasındaki tarihi ve kültürel derin bağları temsil eden bir miras olduğu belirtilmiş. Kolay ve düşük maliyetli bir yiyecek olması, kuskusun Kuzey Afrika’nın en çok tercih edilen yemeği olmasındaki en büyük etken. En çok durum buğdayı veya irmikten yapılan kuskus, her mutfakta, hatta her ailede farklı şekillerde hazırlanıyor ve bu tarifler genelde o ailenin gurur kaynağı oluyor. Kuskus, Tunus’ta köfte veya balık ile servis edilirken, Fas’ta zerdeçal ile yapıldığı için rengi sarımsı, bazen koyun eti veya üzüm, kayısı gibi kurutulmuş meyveler de eklenebiliyor.

“İyi şekilli, düzgün yuvarlak” anlamına gelen Berberi bir kelime olan “Kuskus”un ortaya çıkışı ile ilgili net bir yazılı bilgi olmamasına karşın, modern yemek tarihçileri arasında farklı görüşler hakim: Charles Perry’ye göre kuskus, 11-13. yüzyıllar arasında Cezayir ve Fas’taki Berberiler tarafından icat edilmiş bir yemek. Buna karşın tarihçi Hady Roger Idris, kuskusun aynı bölgede 13-16. Yüzyıl arasında hüküm sürmüş Hafsiler arasında ortaya çıktığı görüşünde. Lucie Bolens ise bu yiyeceğin çok daha eski dönemde, M.Ö. 202 – M.Ö. 40 yılları arasında bugünkü Cezayir, Tunus ve Libya’yı içine alan Numidya Krallığı zamanında ortaya çıktığını iddia etmekte.

İsrail mutfağına kuskusun girişi ise 20. yüzyılda Kuzey Afrika ülkelerinden ayrılarak İsrail’e göç etmiş Yahudiler ile gerçekleşmiş. Günümüzde, özellikle nüfusları oldukça fazla olan Magrebi Yahudiler tarafından tercih edilen “kuskus”un, ayrıca İsrail’de “ptitim” adı verilen ve kökleri ne olursa olsun hemen hemen tüm evlerde pişirilen bir türü daha mevcut. 1950’li yıllarda ortaya çıkan gıda sıkıntısına çözüm olarak üretilen ve makarnaya benzeyen ptitim, geleneksel kuskustan faklı olarak buharda değil, makarna gibi suda kaynatılarak hazırlanıyor ve genelde çocukların seveceği şekilde sebze veya tavukla servis ediliyor.

B1 ve B3 vitaminleri açısından zengin bir yiyecek olan, “durum buğdayı”ndan yapılan kuskusun, 150 gramlık bir porsiyonu 160 kalori civarı enerji ihtiva etmekte.

Afiyet olsun! #biracemiyolcu #israildenlezzetler #kuskus #couscous #israildenlezzetler

0 views0 comments

Recent Posts

See All