İsrail'den Lezzetler: MALABİ



Bir Acemi Yolcu, İsrail sokaklarından lezzetler tanıtmaya devam ediyor.

Hemen hemen hepimizin aşina olduğu ve severek yediği bir tatlı olan “muhallebi”, son 60 yıldır İsrail’in sokak yemeği kültürü içerisinde yer almasına karşın, özellikle son yıllarda genç nesillerin açtığı mekanlardaki çağdaş uyarlamalarla beraber yeniden rağbet görmeye başladı.


Bundan 60 yıl önce Türkiye’den göç ederek Yafo’da seyyar olarak muhallebi satmaya başlayan Hazan ailesiyle beraber İsrail sokaklarına giren muhallebi, ya da İbranice adıyla “malabi”, 1970’lerde unutulmaya yüz tutmak üzereyken, günümüzde yeniden popüler olan bir tatlı.


Basit tarifiyle, süt, nişasta, un, şeker, tereyağ ile hazırlanan muhallebinin bir çok farklı çeşidi olasına karşın İsrail’de “malabi” denince akla gelen tek çeşidi, gül suyuyla beraber sunulan “su muhallebisi”


Muhallebinin ortaya çıkış tarihi ise günümüzden 1700 yıl geriye, 3. Pers İmparatorluğu olan Sasaniler dönemine dayanmakta. Rivayete göre, 7. Yüzyılda İslam’ın yayılmaya başladığı dönemde, Arap bir general olan Al-Muhallab ibn Abi Sufra, Sasani topraklarını fethettiğinde bir Persli aşçı kendisine bu sütlü tatlıyı sunmuş. Al-Muhallab tatlıyı o kadar çok beğenmiş ki, ona kendi adını vermiş. Muhallebinin ilk yazılı tarifi ise 13. yüzyılda birbirine yakın zamanlarda, biri Bağdat’ta diğeri ise Endülüs’te yayınlanmış iki yemek kitabında yer almış. Bağdat’ta yayınlanan kitap tatlının tarihini Sasanilere dayandırmaktaymış.


Osmanlı İmparatorluğu ile daha geniş bir coğrafyaya yayılan muhallebinin Osmanlı kayıtlarında iki çeşidi yer almaktaymış: Biri içinde tavuk parçaları bulunan “tavuk göğüsü” diğeri ise Fatih Sultan Mehmet’in emriyle hazırlatılmış olan, içerisinde et veya tavuk ürünü bulunmayan, “su muhallebisi.” 19. yüzyıl İngiliz yemek kitaplarında “Ramazan Pastası” adıyla yer alan ve bir Türk tatlısı olarak belirtilen “muhallebi”nin, süt, pirinç unu ve şeker ile hazırlandığı, üzerine yasemin özütü veya gül suyu ve pudra şekeri ile servis edildiği yazmaktaymış.


İsrail’de “Malabi” olarak bilinen “su muhallebisi”nin 100 gramı 160 kalori enerji içermekte.


Afiyet olsun!


#biracemiyolcu #israildenlezzetler #malabi #muhallebi #israeltraveller

10 views0 comments

Recent Posts

See All