top of page

İsrail'den Lezzetler: İNEKSİZ İNEK SÜTÜ


Etsiz etten sonra, İsrail şimdi de inekten temin edilmeyen inek sütü üretti.


İsrail, hayvansal olmayan inek sütü satışına onay veren dünyadaki ilk ülke oldu.


Bakteri mayasından gerçek inek sütü proteini üretmeyi başaran, Nes Siyona şehrinde kurulu bir start-up olan ReMilk firmasının geliştirdiği süt, İsrail Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli satış onayını alarak, hayvansal olmayan sütlü mamul grubunda izin alınan ilk ürün oldu.


Ürünün basına tanıtıldığı toplantıda konuşan Başbakan Binyamin Netanyahu: “Bu izin, İsrail Devleti'nin lider olduğu bir alanda gerçek bir başarı ve eşsiz bir kilometre taşıdır. Bu teknolojik gelişim, İsrail'in ekonomik olarak güçlenmesinden, gıda güvenliğine, iklim değişikliğiyle mücadeleden hayvan refahına kadar bir çok konuya yardımcı olacaktır.” dedi.


ReMilk üretim sürecini şu şekilde açıklıyor: “Süt proteini üretmekten sorumlu geni kopyalayarak, mayayı bu genlerle besliyoruz. Mayayı bu genleri kullanarak süt proteinini oluşturacak şekilde şartladıktan sonra, daha hızlı çoğalması için fermentörler yerleştirerek protein üretimi gerçekleştiriyoruz.”


Bu yöntemle üretilen süt proteinleri daha sonra herhangi bir süt ürünü yapmak için vitamin, mineral, yağ ve şekerle birleştiriliyor. Doğrudan bir inekten alınan sütün aksine laktoz, kolesterol, hormon ve antibiyotik içermiyor.


ReMilk firma yöneticisi Aviv Wolff, satış izni verilen, geliştirdikleri ürünün sadece kendileri için değil dünya alternatif protein sanayii ve İsrail Devleti için de bir dönüm noktası olduğunu söylerken, dünyada ilk kez bir ülkenin hassas (“precision”) fermantasyon yöntemiyle üretilen alternatif gıdanın öneminin farkına vardığını belirtti.


Bu gelişme, gıda teknolojilerinde halihazırda dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan İsrail’i sadece bu konuda öncü yapmayacak, aynı zamanda “gerçek” ama hayvansal olmayan süt ürünleri tüketiminde dünyanın bir numarası haline getirecek.


Bir inek yılda ortalama, karbondioksitten 28 kez zehirli bir sera gazı olan, 100 kg metan gazı salmakta. Her yıl atmosfere salınan sera gazlarının yüzde 14,5’ini dünyadaki 940 milyon inek üretirken, bu gazlar ozon tabakasına büyük zarar vermekte.


Yukarıdaki bilgi ışığında, İsrail’in bu yenilikçi adımının dünyada hayvansal olmayan, yüksek kaliteli beslenme konusunda çığır açması ve bu tip besinlerin diğer ülkelerce de teşvik edileceği tahmin ediliyor.


2019 yılında İsrail’in merkezinde bulunan Nes Siyona şehrinde kurulan ReMilk firmasına, bugüne kadar, 130 milyon dolarlık yatırım yapıldığını ve dünyanın birkaç farklı ülkesindeki tesislerinde sanayi ölçeğinde protein üretimi yaptığını bilgisini de ekleyeyim.


Afiyet olsun.


103 views1 comment

Recent Posts

See All

1 Comment


Unknown member
May 04, 2023

👏👏

Like
bottom of page