top of page

İsrail'den Lezzetler: İSRAİL VİSKİSİ

Updated: Jun 9, 2023


Dünya’nın en iyi “tek malt” viskisi İsrail’den.


Alkollü içecek sektörünün en prestijli ödülü The World Drinks Awards’ın 2022 yılının en iyi içkileri ödülleri sahiplerini buldu.


İsrailli viski markası Milk & Honey (M&H) The World Drinks tarafından “en iyi tek malt viski” unvanını aldı. Ödül açıklanırken, seçici kurul içeceği “narenciye kabuğu rendesi ile beyaz şeftalinin meyvemsi tadı ile bir tutam vernikli ahşap aromasına sahip” olarak nitelendirdi. Açıklamada, viskinin ağzı dolduran yoğun tatlı tadında, anason, limon kabuğu ve meşe tanenleri hissedilirken, bu tadın altın şurubu, vanilya, tropikal meyve ve buzlu çay aromaları ile çeşitlendirildiği belirtilmiş.


Peki, tek malt viski nedir?


Uzmanlara göre, tek malt viski olarak kabul edilmesi için viskinin bir damıtımevinde yüzde 100 maltlaşmış arpa lapasından damıtılması ve ahşap fıçılarda en az üç yıl bekletilmesi gerekmektedir. Bir viskinin tek malt kabul edilmesi için tek bir fıçıdan olması gerektiği görüşünün aksine, tek malt viskinin tek bir damıtımevinde üretilmiş olması yeterlidir.2013 yılında Tel Aviv’de M&H şirketini kuran Gal Kalkstein, bir ilki gerçekleştirerek, İsrail’deki ilk viski üretim tesisini hayata geçirmiş oldu.


Kalkstein’a göre başarının sırrı İsrail’in ikliminde saklı: Yılda ortalama 300 gün güneş alan İsrail ve Akdeniz ikliminin tipik özellikleri viskinin daha çabuk ve zarif şekilde olgunlaşmasına imkan vermekte. Sıcak iklimlerde üretilen viskiler, hava koşullarının oluşturduğu kendine özgü toprak yapısı sayesinde “eski dünya” muadillerinden farklı, benzersiz tatlar sunmaktalar. Kalkstein ekliyor: Üretim yöntemlerimiz, tekniğimiz ve ekipmanlarımız asırlık bilgiler taşıyor ve en az üç yıllık olgunlaşma geleneğini koruyoruz.Bu ödül İsrailli üreticinin aldığı ilk ödül değil ancak en prestijlisi. Daha önce World Whiskey Awards tarafından içlerinde “Yılın Butik Üreticisi", "Yılın En Yenilikçi Markası" ve "Yılın Usta Damıtıcısı” kategorilerinin de bulunduğu sekiz dalda ödüle layık görülen firmanın ayrıca Frankfurt International Trophy 2022'de APEX Dead Sea viskisi ve 2022 San Francisco World Spirits Competition'da Elements Sherry ve Elements Peated çeşitleri iki altın madalya kazandılar.


Dünyanın 40 ülkesine ihraç edilen M&H markalı viskiler, Yahudi din kurallarına uygun olarak üretiliyor ve "Kaşer" sertifikası mevcut.


Afiyet olsun!
136 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page