top of page

İsrail'den Lezzetler: AMBA

Updated: Jan 9, 2022


Yeşil sert veya ham mango turşusu, sirke, tuz, zerdecal, çemen otu ile hazırlanan, keskin bir tada sahip olan “amba”, falafel, sabih, kebap gibi özellikle sokak yemeklerine tat katmak için kullanılan, Hint-Irak kökenli bir yiyecek olmasına rağmen İsrail yemek kültürüyle bütünleşmiş bir sos.


“Amba” Arapça’dan İbraniceye geçmiş bir kelime olmasına karşın, daha özünde Hint-Aryan Marati halkının konuştuğu dilde (Maratice) “mango” kelimesiyle anlamdaştır.

Amba sosunu, 1800’lü yılların ortalarında Hindistan, Bombay’da zengin bir Yahudi ailesi olan Sassoon Ailesi’nin icat ettiği rivayet edilmekte. Ufak bir ek bilgi: Irak kökenli olan bu varlıklı aile 19. yüzyıl başlarında Osmanlı valisiyle ters düştükleri için Hindistan’a göç etmek zorunda kalmış. Bir çok farklı iş dalında faaliyet gösteren Sassoon’lar, zamanında Asya’nın en zengin ailesiymiş.


Arap Yarımadası, Ortadoğu yemek kültürünün bir parçası olan ve Irak Yahudilerinin mutfağında sıkça balık yemekleri, çeşitli kebaplar, yumurtalı yemeklerle kullanılan amba, 1950’li 1960’lı yıllarda Irak’tan İsrail’e göç eden Yahudiler ile İsrail mutfağında kendine yer bulmuş.


Yapılışı çok kolay olan bu sos özellikle Irak kökenli İsrail evlerinde odukça sık hazırlanırken, marketlerde hazır paketli halini de bulmak mümkün.


Afiyet olsun!158 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page